T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hakkımızda

Güncelleme Tarihi: 30/01/2020

HAKKIMIZDA
1978 Yılından 2005 yılının Şubat ayına kadar SSK Eskişehir Dispanseri adı altında hizmet vermekte olan kurumumuz Sağlıkta Dönüşüm Projesi çalışmaları çerçevesinde SSKya bağlı sağlık kurumlarının 2005 Şubat ayında Sağlık Bakanlığına devredilmesiyle Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi adı altında hizmet vermeye başlamıştır.

2005 yılının Şubat ayında Sağlık Bakanlığına devrimizle başlayan yolculuğumuz 2009 yılında inşaatı başlayan ve 2010 yılı Ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açılış töreni ile hizmete giren yeni hizmet binamız ile devam etmektedir.

Yeni hizmet binamız Yenikent Mahallesinde Yenikent Aile Sağlığı Merkezi yanında bulunmaktadır. Yeni hizmet binamızda yaklaşık 8700 metrekare içerisinde, 100 poliklinik, 1 engelli polikliniği, 1 nöbet hizmetleri polikliniği, 2 vardiya polikliniği, 1 genel ameliyathanesi ve 6 yatak kapasitesi ile hasta muayene ve tedavi hizmetleri verilmektedir. Ameliyathanemizde çene cerrahımız tarafından gömülü diş operasyonları yapılmaktadır. İmplant tedavilerimiz de başlamış olup diş implantları ameliyathanemizde Anestezi Uzmanı nezaretinde hastalarımıza uygulanmaktadır.

Ayrıca hastanemize bağlı YUNUS EMRE SEMT POLİKİLİNİKLERİMİZDE de 13 diş hekimimiz 13 poliklinikte, EMEK Semt Polikliniğimizde 5 Diş Hekimimiz 5 poliklinikte hizmet vermektedir.

Yeni hizmet binamız ile hizmete giren kafeterya hizmetlerimiz hastane bahçesinde 100 metrekarelik, hastane içerisinde ise 37 metrekarelik bir alan ile personelimize ve hastalarımıza hizmet vermektedir.

Hastanemizde 100 kişilik konferans salonunda personel ve hasta eğitimleri yapılmaktadır. Burada hastalarımıza yönelik Ağız Diş Sağlığı Bakımı, çocuklarımızın diş bakımları ve diş hekimi korkusunu yenmeye yönelik eğitimler verilmektedir.

Hastanemiz, merkezi ısıtma, merkezi soğutma, medikal gaz ve kompresör sistemleri ve kesintisiz güç kaynakları ile destekli olup teknik açıdan tüm fiziki alt yapıya sahip bulunmaktadır. Hastanemiz hasta ve çalışanlarımızın güvenliklerinin sağlanması amacıyla 24 saat güvenlik kameraları ile kontrol edilmektedir.

Hastanemizde tanı ve teşhis amacıyla 1 adet dijital tomografi, 4 adet dijital panoramik röntgen, 3 adet periapikal diş röntgeni, sefalometrik diş röntgeni, ayrıca Yunus Emre Semt Polikliniğimizde de 1 adet dijital ponaramik röntgen, 1 adet de periapikal diş röntgeni ve Emek Semt Polikliniğimizde de 1 adet dijital ponaramik röntgen, 1 adet de periapikal diş röntgeni ile hastalarımıza hizmet verilmektedir. Röntgenler PACS sistemine aktarıldığından dolayı internet aracılığıyla da görülebilmektedir.. Doktorlarımızın bilgisayar ekranlarına röntgen görüntüleri anında dijital olarak gelmektedir. Bu durumda zamandan tasarruf edilerek bekleme süresi azaltılmaktadır.

Hastanemizde biyokimya laboratuarında Hemogram, Şeker, Kanama Zamanı, HBs AG, Anti HIV, Anti HCV, PT, APTT ve INR testleri yapılmaktadır. Biyokimya laboratuar hizmetleri uzman personellerce verilmektedir.

Merkezi Sterilizasyon Ünitemiz 2 adet Basınçlı Buhar Otoklavı ile hizmet vermektedir. Hastalarımıza kullanılan her aleti barkodlama sistemi ile takip edip sterilizasyon işleminin ve steril malzemelerle muayene ve tedavi işlemlerinin uygun şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol altında tutmaktayız. Günümüz koşullarında diş tedavilerinde sterilizasyona verilmesi gereken önemin fazlası ile farkındayız. Bu nedenle Merkezi Sterilizasyon Ünitesinde konusunda eğitimli ve deneyimli personellerimizle en üst standartlarda kontrollü olarak sterilizasyon işlemleri yapılmaktadır.

Hekim seçme hakkı: Hasta ve hasta yakınlarının sağlık hizmeti alımında hekimini seçmesi ve değiştirmesi, teşhis ve tedavilerinde katılımcı rol oynamaları şeklinde tanımlanabilir. Hastanemizde Hasta Haklarına ilişkin Avrupa Statüsü Ana Sözleşmesi, Hasta Hakları Yönetmeliği, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği gereğince hekim seçme hakkı 2005 yılından beri tüm gereklilikleri ile uygulanmaktadır.

Hasta Hakları Birimimiz engelli hastalarımızın tedavilerinde de her türlü yardım ve desteği sağlamaktadır. Engelli hastalarımızın tedavileri, hastanemize başvurularında hasta iletişim birimi ile direk iletişime geçerek yada mevcut polikliniklerde muayeneleri sonrasında tedavi ihtiyaçlarının belirlenmesi halinde personellerimizin hasta iletişim birimi ile diyaloğa geçmesi ile planlanmaktır. Hastanemizde bulunan tam teşekküllü ameliyathanede derin sedasyon altında diş çekim işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca ayrı bir ekiple Evde Bakım Hizmetlerine yönelik çalışmalarımız da mevcut olup başvurular Evde Sağlık Birimine yapılmaktadır.

Yeni hizmet binamızda Sağlık Bakanlığı ve Hasta- Çalışan Güvenliği gereklilikleri ile tam donanımlı olarak steril ve yarı steril alanları ile standardize edilmiş ameliyathanemizde Anestezi Uzmanımız ve Çene Cerrahisi Uzmanımız tarafından derin sedasyon altında diş çekimleri ve implant uygulamaları yapılmaktadır.

Hastanemiz ve Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şubesinin birlikte yürütmüş olduğu İlköğretim çağı 1. ve 2. sınıf öğrencilerine yönelik okul taramaları faaliyetleri ve flor jel uygulaması yapılarak geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı dişler ile büyümesi sağlanacaktır.